kwas chlebowy

Kwas chlebowy – cena, rodzaje – który kupić?

Kwas chlebowy kiedyś w Polsce tworzono na wsi. Dzisiaj można go kupić w niektórych sklepach spożywczych albo w sklepach z żywnością ekologiczną. Dobre kwasy chlebowe to doskonałe napoje chłodzące. Są one idealne w upalne dni. Można po nie sięgać codziennie i nigdy się nie znudzą. Jest to sfermentowany napój z chleba. Gasi pragnienie, reguluje trawienie, wzmacnia odporność – to cenne właściwości kwasu chlebowego. Napój najbardziej popularny jest w Rosji oraz na Ukrainie. Przydaje się każdemu, kto lubi szybko ugasić pragnienie w upał.

Kwas chlebowy żytni jest pyszny. Butelka litrowa tego kwasu kosztuje ok. 8-10 złotych. Jednak warto zawsze przeczytać etykietę – niektórzy producenci dodają barwniki i konserwanty do takiego kwasu, wówczas nie należy kupować tego rodzaju napoju. Kwas ma być naturalny, a nie barwiony czy ulepszany chemią. Kwas produkuje się poprzez alkoholową i kwaśną fermentację chleba z cukrem lub owocami i drożdżami. Często przyprawia się go miętą. W czasach II RP jedna z warszawskich fabryk produkowała ten kwas i miała go na stałe w ofercie.

Znany jest też kwas miodowy z miodu, rodzynek oraz cytryny. Jest to też doskonały napój chłodzący, który bardzo popularny jest na Litwie oraz w Rosji. Bywa nazywany alternatywą dla Coca Coli i to jest prawda. Kwas chlebowy komponuje się doskonale z prostym jedzeniem: kanapkami, kiełbaskami, polskim obiadem, czyli ziemniakami, schabowym i surówką. Jest to napój zdrowy i smaczny, godny uwagi. 

Gdzie szukać kwasów chlebowych?

Kwasy chlebowe są sprzedawane w sklepach z ekologiczną żywnością, pojawiają się w sklepach spożywczych, można czasami je kupić w sklepach z warzywami. Niektóre bary czy restauracje także mają je w ofercie. Nie są dostępne wszędzie, ale można je czasami kupić.  Ten napój w wiekach średnich pito w całej Europie. Obecnie popularny jest w krajach takich, jak Polska, Litwa, Rosja, Ukraina. Z innych państw ten kwas zniknął. Obecnie nawet sklepy internetowe miewają w ofercie kwas chlebowy. Można go też przywieźć z Litwy, Rosji, Ukrainy. Smaczny kwas chlebowy to podstawa zdrowego żywienia i na pewno napój o wiele lepszy od gazowanych, słodkich napojów. Warto po niego sięgać i pijać go jak najczęściej. 

Smaczne są ukraiński kwas chlebowy oraz lidzki kwas chlebowy. Po te napoje na pewno warto sięgać jak najczęściej.

Ile kalorii ma kwas chlebowy?

Razowy kwas chlebowy jest niskokaloryczny, w 100 gramach napoju ma około 35 kcal. W pół godziny można spalić taką liczbę kalorii biegając lub spacerując. Nie jest to napój ciężki, tuczący, lecz dobry i lekki. Nasi przodkowie wiedzieli dobrze, co warto pić.

Cena kwasu chlebowego

Ceny kwasu chlebowego wahają się od 6 do 10 złotych za litr napoju. Czasami można kupić litr kwasu za 4 złote, ale to rzadka sytuacja. O wiele lepiej zatem kupować droższy kwas, ale bez chemicznych dodatków. Zależy nam na zdrowym napoju, a nie na chemicznym płynie, który na pewno do zdrowych nie należy. Jeśli w składzie widzimy benzoesan sodu to natychmiast należy odstawić taki kwas na półkę i nie kupować go. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *